Some text some message..
Some text some message..

۳- استعداد در بازیگری

فهرست مطالب

کشف استعداد بازیگری

در مقاله ابزار بازیگری از استعداد در بازیگری به‌عنوان یکی از الزامات کلیدی بازیگری یاد کردیم. در آن مقاله به شما گفتیم که استعداد نخستین و بنیادی‌ترین اصل در ابزار بازیگری است و هر هنرجو در قدم نخست باید از آن مطمئن شود. استاد امین تارخ در در دوره دانلودی استعدادیابی و آموزش مبانی بازیگری در خصوص استعداد در بازیگری می‌گویند که استعداد نعمتی خدادادی است. این بدین معناست که استعداد از طریق آموزش منقل نمی‌شود و در خلال زندگی و توانایی‌های ذاتی در فرد ایجاد می‌شود. ما در مقاله راه ورود به دنیای بازیگری اشاره کردیم که راه دستیابی به رویای بازیگری از ایستگاه شما می‌گذرد. پس شما باید پیش از هر چیز به استعداد و توانیی‌هایتان پی ببرید. سوال اینجاست که چگونه بفهمیم استعداد بازیگری داریم؟ در این مقاله قصد داریم شما را با راه‌های کشف و آگاهی از استعداد بازیگری در شما آشنا کنیم.

شما به‌عنوان یک بازیگر باید در وهله اول روی خودتان شناخت داشته باشید. این آگاهی شامل روحیات، علایق، رویاها، اهداف، توانایی‌های فکری، قابلیت‌های ذهنی و موضوعاتی از دست می‌شود. بنابراین با خودتان خلوت کنید و با فکر کردن به پیشینه، تفریحات، سرگرمی‌ها و بررسی جزئی‌ترین روابط میان‌فردی با بقیه با خودتان بیشتر آشنا شوید. این فرآیند ممکن است بیشتر از یک یا ۲ روز به طول بیانجامد. فراموش نکنید ما در زندگی هر روز به همان اندازه که نسبت به جهان هستی آگاهی بیشتری کسب می‌کنیم؛ با خودمان هم آشناتر می‌شویم. زندگی به اما می‌آموزد که چه خلقیاتی داریم. چه چیزهایی ما را واقعاً به وجد می‌آورد و چه موضوعاتی سبب آزردگی یا غصه ما می‌شود. پس روی رفتارهای ریز درشت‌تان دقیق باشید. همین جزئیات ممکن است مسیر‌های جدیدی در زندگیتان ایجاد کند. شما گنجینه‌ای از استعدادها و دانش‌هایی بی‌بدیل هستید که فقط باید شکوفا شود. همین حالا شروع کنید.

خواندن مطلب  روز دوم سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران 98

IMG_4314

احساس در استعداد بازیگری

شما به‌عنوان یک هنرجوی بازیگری باید دارای برخی روحیات و خصوصیت‌های مشخص باشید. این خصوصیات گاهی در جامعه به اشتباه برداشت می‌شود. به‌عنوان مثال تصور می‌شود کسی که در جمع‌های خانوادگی داستان‌گویی می‌کند یا سبب خنده و شادی جمع می‌شود قطعا استعداد بازیگری دارد. یا اگر کسی خیلی خوب متن‌های مکتوب را حفظ می‌کند بازیگر می‌شود. بارها دیده‌ایم که پدر و مادرها فکر می‌کنند خوش‌زبانی‌ها و اعتماد به‌نفس بالای کودکانشان در برابر دوربین موبایل و اعضای خانواده نشان از آینده درخشان آن‌ها در عالم سینما و تئاتر دارد. البته تمام خصوصیات یادشده می‌تواند راهی برای تشخیص احتمال وجود استعداد باشد اما لزوماً استعداد محض نیست. مثلاً بسیاری از بازیگران مطرح حال حاضر سینمای جهان در کودکی بسیار خجالتی بوده‌اند. جانی دپ (Johnny Depp) سال‌ها با شهرتش مشکل داشت چون ز دیده شدن در جمع خجالت می‌کشید یا کیرا تایتلی (Keira Knightley) به دلیل خجالت به سختی به مهمانی می‌رفته است.

بسیاری دیگر مانند برد پیت (Brad Pitt)، جولیا رابرتز (Julia Roberts)، تام هنکس (Tom Hanks) و ریچارد گیر (Ricard Gere) از این موضوع رنج می‌برده‌اند. به همان اندازه که نباید تصور کنیم هر انسان خجالتی استعداد بازیگری ندارد، نباید تصور کنیم هرکس در مهمانی‌ها حضور پررنگ دارد بدون تردید بازیگر می‌شود. خب راه حل چیست؟ شما باید مجموعه‌ای از روحیه‌تان را مورد بررسی قرار دهید. توجه کنید که این روحیات و ویژگی‌ها مانند استعداد بازیگری همگی ذاتی است و بخشی از ان نیز در گذر زمان در فرد ایجاد می‌شود. روحیه احساسی یکی از درونی‌ترین خصوصیت‌های بازیگری است. تنها شما می‌توانید تشخیص دهید چه اندازه احساساتتان فعال است و چقدر از رویداد‌های درونی و بیرونی به وجه احساسی تاثیر می‌گیرید. احساس شعف از دیدن زیبایی‌های طبیعت، حس اندوه با شنیدن خبری تلخ یا عواطفی مشابه می‌تواند نشانی از این ویژگی فردی باشد. احساسی که شاید روزی نقش شما در یک فیلم باشد.

خواندن مطلب  تفاوت‌های بازیگری در تئاتر و سینما

تمرکز در بازیگری

تمرکز یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که باید در بازیگر باشد. بازیگران توانمند می‌توانند درونیات و ذهن آشفته خود را زیر تمرکز خود روی نقش پنهان کنند. بارها شنیده‌ایم که بازیگران بزرگ با وجود تحمل رویداد‌های ناگوار یا شنیدن اخبار تلخ در برابر دوربین ایستاده‌اند و نقش خود را به‌خوبی بازی کرده‌اند. این رفتار حرفه‌ای تنها با تمرکز روی نقش و هدف شخصیت ممکن می‌شود. توجه داشته باشید که احساس شما ممکن است در برخی برهه‌های زندگی دچار آسیب شده باشد. دنیای بازیگری می‌تواند راهی برای استفاده از آن روزهای تلخ است. از آن‌ها به‌عنوان ابزاری برای دستیابی به دنیاهای دیگر و شخصیت‌هایی که بازی می‌کنید استفاده کنید. شما دنیای بازیگری را از درون خودتان کشف می‌کنید؛ پس در وجود خودتان بگردید. در دهن و وجود شما گنجینه‌ای از احساسات و عواطفی است که می‌تواند پلی به نقش‌هایی باشد که در آینده بازی خواهید کرد.

تخیل و قوه تصور بالا ویژگی مهم دیگری است که نشان از استعداد بازیگری در شما دارد. شما باید بتوانید خودتان را در مکان‌ها و موقعیت‌های مختلف تصور کنید. این ویژگی در شما از کودکی خودش را نشان می‌دهد. تخیل شما با مطالعه رمان و نمایشنامه بروز پیدا می‌کند. شما با خواندن رمان یا داستان کوتاه با شخصیت‌هایی جدید از طریق کتاب آشنا می‌شوید. قوه تخیل شما می‌تواند اینجا در رسیدن شما به آن شخصیت‌ها کمک کند. هم‌احساسی با آن شخصیت‌ها و درک عواطف و روحیات آن‌ها تنها از راه قوه تخیل ممکن است. پس اگر این توانایی را در خود کشف کردید بدانید که از تخیل خوبی برخوردارید. ویژگی مهم دیگر که می‌تواند نشان از استعداد بازیگری در شما باشد احساس راحتی در برابر جمع و بازی کردن روی صحنه نمایش است. حتما این اصطلاح به گوشتان خورده است که می‌گویند فلانی برای اینکار خلق شده است. با دیدن چهره‌ای با استعداد روی صحنه نمایش همه به این عبارت فکر می‌کنند.

خواندن مطلب  جسی آیزنبرگ؛ نابغه یا بازیگر؟

image

استعداد بازیگری شما در بانی‌کستر

شما چه حسی به هنر دارید؟ برای پاسخ به این سؤال ابتدا کمی فکر کنید. شما باید شیفته هنر باشید و این تنها مربوط به سینما و تئاتر نمی‌شود. هنر به هر شکلی باید شما را به هیجان درآورد. آنچنان باید عاشق هنر باشید که خودتان را به چند شاخه آن مسلط کنید. استعداد و علاقه شما در یکی از شاخه‌های موسیقی، نقاشی، آواز، رقص و… می‌تواند راه بسیار خوبی برای تشخیص میزان عشق شما باشد. علاقه شما به تماشای فیلم و تئاتر، میل به دیده شدن در جمع و در برابر دوربین، توانایی تقلید از رفتار بقیه، انرژی زیاد هم از دیگر ویژگی‌هایی است که ممکن است نشان از استعداد بازیگری در فرد باشد. در نظر داشته باشید که نقطه پایان و قطعی کشف استعداد از سوی اساتید بازیگری روی می‌دهد. زمانی که شما در یک دوره آموزشی شرکت می‌کنید و مورد توجه اساتید قرار می‌گیرید.

شما می‌توانید با تهیه مجموعه جلسات استعدادیابی و آموزش مبانی بازیگری با امین تارخ از توضیحات ایشون در رابطه با درس‌های بازیگری آگاه شوید. با گذراندن این دوره آموزشی می‌توانید ویدیویی از بازی‌تان را در پروفایل بانی‌کستر قرار دهید تا از سوی استاد دیده شوید. سپس دیدگاه استاد تارخ از طریق کانال‌های بانی‌کستر نظیر اینستاگرام در مورد هنرجوهای با استعداد منتشر می‌شود. در مقاله بعد به موضوع اعتماد به نفس به‌عنوان دومین ابزار بازیگری می‌پردازیم.

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

دوره‌های آموزشی

645,000 تومان

780,000 تومان

نظر خود را بنویسید

۴ دیدگاه

    1. رضا گمینی نویسنده

      سلام زینب عزیز. بانی‌کستر برای هنرمندایی مثل شما راه‌اندازی شده تا از هر نقطه ایران دیده بشن. توی سایت ما به‌طور رایگان ثبت‌نام کن تا ما هم شمارو معرفی کنیم. حتما از خودت عکس و فیلم بذار. عضویت آنلاین هستش. بالای صفحه روی گزینه کلیک کن. راستی می‌تونی دوره آنلاین و دانلودی آموزش بازیگری استاد امین تارخ رو توی سایت ما تهیه کنی. این اولین آموزش بازیگری برای هنرمندان سراسر ایرانه.

      پاسخ دهید

هدف سایت بانی کستر آموزش و معرفی هنرمندان سینما و تئاتر از سراسر ایران هست. اگر هنرمندی میتونی برای آموزش و معرفی خودت رایگان پروفایل بسازی و اگر تولید کننده هستی میتونی رایگان فراخوانت رو منتشر کنی. 

مجوز نماد اعتماد الکترونیکی

© تمام حقوق این سایت متعلق به بانی‌کستر است. 

طراحی و توسعه با ❤️ توسط تیم بانی‌کستر