Some text some message..

مونولوگ چیست؟

تعریف مونولوگ

مونولوگ یا تک‌گویی سبک و شیوه‌ای نمایشی است که در سینما و تئاتر به شکل‌های گوناگون به کار گرفته می‌شود. تاریخ ادبیات نمایشی و سینما لبریز از لجظه‌های درخشانی است که از سوی نویسندگان و بازیگران زبردست به خلق مونولوگ‌های درخشان و ماندگار انجامیده است. آثاری که امروز بخش مهمی تاریخ ادبیات و نمایش هنر جهان را به خود اختصاص داده است. از نمونه‌های جاویدان مونولوگ‌ باید به نمایشنامه هملت به قلم ویلیام شکسپیر اشاره کرد. شاهکاری که برای سالیان سال همواره منبع الهام نویسندگان و خالقان آثار ادبی و نمایشی بوده است. در سینما نیز نمونه‌های مطرحی از تک‌گویی دیده می‌شود. بازی‌هایی که همه به بخشی مهم از تاریخ سینمای جهان تبدیل شده است. در ایران نیز موارد درخشانی از تک‌گویی اجرا شده است. از بازی بی‌نظیر بهمن مفید فقید در فیلم قیصر و بهروز وثوقی در گوزن‌ها گرفته تا پرویز پرستویی در آژانس شیشه‌ای و گلشیفته فراهانی در فیلم لیلا و صدها بازی بی‌بدیل دیگر.

نحوه بیان بازیگر در مونولوگ به ۳ شکل انجام می‌شود: خطابه به جمع، متن طولانی در دیالوگ با فرد دیگر و گفتگو با خود. در هریک از این شکل‌ها بازیگر روش بازی متفاوتی انتخاب می‌کند و حس و حال گوناگونی را به نمایش می‌گذارد. مونولوگ برای بازیگر عرصه نمایش بالاترین سطح توانش در ربودن چشم و احساس بیننده است. ممکن است داستانی کوتاه یا شرحی از احوالات شخصیتی باشد که بازی می‌کند. بازیگر حین اجرای مونولوگ باید هر آنچه در توان ابزارش دارد به کار بگیرد تا بیننده را تسخیر کند. این ابزار توسط مدیم یا شیوه نمایش تعریف می‌شود. بازیگر روی صحنه تئاتر به تمام اعضای بدنش مجهز است و می‌تواند از تمام وجود و اندامش برای نمایش حس و شخصیت کمک بگیرد. البته این در شرایطی است که شخصیت محدودیت ویژه‌ای نداشته باشد. در سینما و مدیم دوربین ماجرا متفاوت است. بازیگر محدود به دکوپاژ و حرکت دوربین است.

IMG_46121

تست بازیگری

مونولوگ در برابر دوربین باید در خدمت قاب و لنز باشد. هدف از این توجه در حقیقت تلاشی برای نمایش بازی بازیگر به بهترین شکل است. در سال‌های اخیر به دلیل بالا رفتن رقابت و حضور بازیگران جدید در عرصه سینما و تئاتر، اغلب کارگردانان ترجیح می‌دهند تا بازی بازیگران را در قالب فایل‌های تصویری ببینند. این شیوه سرعت و کیفیت گزینش را بالا برده و کمک می‌کند تا روژهها در زمان کمتری مراجل پیش‌تولید و انتخاب بازیگر را سپری کنند. بنابراین آنچه در این میا مهمم است آگاهی بازیگران از نحوه درست ضبط و ارسال بازی برای کارگردانان است. شما برای نمایش بازی‌‌تان در فایل تصویری باید مونولوگ اجرا کنید. برا این کار باید نخست متنی از روی یک نمایشنامه، کتاب یا سکانسی از فیلمی که علاقه‌مند هستید انتخاب کنید. سپس کافیست در فضایی با نور محیطی خوب بنشینید و مقابل دوربین تلفن همراه یا دوربین تصویربرداری بازی را اجرا کنید.

بهرام+بیضایی

در بانی‌کستر امکانات متعددی برای معرفی و نمایش هنر بازیگران وحود دارد و بازیگران می‌توانند از خودشان ۲ ویدیو بارگذاری کنند. این ویدیو‌ها باید یک مونولوگ ۲ تا ۵ دقیقه باشد که هیچگونه تغییر تدوینی مانند افکت تصویری و موسیقی نباید داشته باشد. این ویدیو‌ها روش تست بازیگری جدیدی است که در بانی‌کستر انجام می‌شود. بازیگر متنی از یک نمایشنامه یا سکانسی از فیلمی که به آن علاقه دارد انتخاب می‌کند و به‌طور کامل روی آن مسلط می‌شود. سپس به‌ وسیله دوربین موبایل یا دوربین تصویربرداری در فضایی خلوت با نور خوب از خودش تصویر می‌گیرد. مهمترین اصل در این ویدیو‌ها نمایش بازی و استعداد بازیگر است. پس باید در اندازه قاب و کیفیت صدا و تصویر دقت شود. بازیگران باید مونولوگ‌ را بشناسند و این درک آن‌ها در انتخاب مونولوگ درست و مناسب خودشان موثر است. فراموش نکنید همان اندازه که مونولوگ خوب می‌تواند بازیگر و توانایی‌هایش را به نمایش گذارد، انتخاب مونولوگ اشتباه و بی‌ارتباط با ویژگی‌های ظاهری و توانایی‌های بازیگر می‌تواند تاثیر بدی روی بیننده گذارد.     

نظر خود را بنویسید