Some text some message..
Some text some message..

نکته‌های ضروری ساخت فیلم

مانی حقیقی در جشنواره برلین
فهرست مطالب

سالیانه صد‌ها هزار فیلم سینمایی و اثر کوتاه در دنیا ساخته می‌شود که در اشکال حرفه‌ای و آماتور برای علاقه‌مندان به نمایش درمی‌آیند. سهم قابل‌توجه ایران از این حجم تولید در میان کشور‌های مختلف بر هیچ‌کس پوشیده نیست و البته همواره شاهد آثار فاخر و قدرتمندی از هنرمندان کشورمان هستیم. در این نوشته به شرح چند توصیه در مورد ساخت فیلم می‌پردازیم. 

فیلم را پیش از ساخت فیلم احساس کنید

به‌عنوان یک کارگردان باید بدانید حرفه‌ای که برگزیده‌اید با عمیق‌ترین احساس‌های انسانی گره خورده است. بنابراین باید شغلتان را دوست داشته باشید و با حس خوب سراغش بروید. زمانی که دوربین شروع به ضبط می‌کند‏، همه‌چیز را فراموش کنید و فقط اجرای فیلم را احساس کنید. برخی دوست دارند نزدیک دوربین بنشینند و زمانی که دوربین شروع به ضبط می‌کند نقش بازیگر را حس کنند. شما از زمان تدوین فیلم تا پیدا کردن موسیقی زمینه و رنگ‌ها و همین‌طور میکس صحنه‌ها یک تماشاچی هستید و می‌توانید همه این موارد را احساس کنید. شما این فرصت را ندارید که تمام ایده‌هایی که روی کاغذ می‌آورید اجرا کنید. بنابراین برای انجام کار‌های کلیدی تمام تلاش خود را به کار گیرید. فراموش نکنید ایده‌ها معمولاً به‌سوی ثبت اولین تصاویری که به ذهن می‌آیند و برداشت می‌شوند سوق پیدا می‌کنند، ازاین‌رو با کنکاش در آن‌ها تصاویر بیشتر، بهتر و دقیق‌تری ضبط کنید.

الیا کازان گفته بود: ۹۰درصد کارگردانی به عوامل فیلم ربط دارد. به دیگر بیان کیفیت و اهمیت یک فیلم به کیفیت عوامل و اجراکننده‌ها و اینکه کار خود را درست انجام دهند یا نه بستگی دارد. فیلم شما به همان اندازه که اجراکننده‌ها کار خود را درست انجام دهند مهم و باکیفیت تلقی می‌شود. ازاین‌رو هرچقدر که عوامل تولید خوب باشند به همان اندازه فیلم شما خوب خواهد بود. سعی کنید بهترین بازیگران و مجریان را برای فیلم خود انتخاب کنید زیرا خوب بودن آن‌ها به شما کمک می‌کند که فیلمتان قشنگ‌تر و بهتر ساخته شود. به دنبال عواملی باشید که ایده‌های شما را به چالش بکشند و قوه خلاقه شما را فعال کنند. قدرت بازیگران و قدرت ساخت فیلم هر دو با هم باید یک هدف را داشته باشند و به یکدیگر کمک کنند.

خواندن مطلب  آشنایی با اصطلاحات رایج در سینما

 

کتاب راهنمای ساخت فیلم درست کنید

به‌محض اراده برای ساخت فیلم، به جمع‌آوری اطلاعات، لوکیش‌ها، فیلم‌های کوتاه و بلند، عکس، موسیقی و قطعه‌های ادبی بپردازید که به اثر شما مرتبط باشد. همیشه یو‌اس‌بی همراه داشته باشید تا کوچکترین اطلاعات مرتبط را ذخیره کنید. همه این‌ها به شما برای ساخت فیلمتان کمک می‌کند و به دیگران نشان می‌دهد که در پی ساخت چه فیلمی هستید.اینکه ستون فقرات فیلمتان چیست به شما می‌کند تا در تصمیم‌گیری‌ها مشخص‌تر و شفاف‌تر عمل کنید. هنگامی‌که مشغول ساخت فیلم هستید، از لحظه‌ای که ایده آن در ذهنتان جرقه می‌خورد تا وقتی فیلم‌برداری را آغاز می‌کنید، باید به هزاران پرسشی که برایتان پیش می‌آید پاسخ دهید؛ پس چه بهتر که این پرسش و پاسخ‌ها معطوف به بنیان و نقطه مرکزی اندیشه فیلم معطوف باشد.

هرچند معمولاً پیش از ساخت فیلم بازیگران چندین‌بار نقش‌شان را تمرین می‌کنند، اما بهتر است پیش از همه این کارها کمک کنید تا بازیگران نقش و شخصیت را برای خودشان بسازند. بر اساس نقش، به آن‌ها کتاب، موسیقی و هر اثر هنری که به نزدیک شدن به نقش کمک می‌کند بدهید تا بیرون از محیط فیلم‌برداری از آن‌ها استفاده کنند. فرایند خلق شخصیت و اجرای آن را برایشان شفاف کنید. حتی به آن‌ها کاری شبیه تکلیف درسی بدهید؛ جستجو در اسناد، کتاب‌ها، محیط پیرامون، و هر عملی که بازیگر را به نقشش نزدیک کند.

 

همیشه آماده دریافت ایده‌های نو باشید

دانستن اینکه هر کس دقیقاً چه وظیفه‌ای بر عهده دارد و چه کاری می‌تواند انجام دهد کمک بزرگی به کارگردان در ساخت فیلم می‌کند. آگاهی از جزئی‌ترین کارها مانند بودجه فیلم و طراحی صحنه و لباس تا نورپردازی، صدابرداری، و… به کارگردان کمک می‌کند تا روند ساخت فیلم را بهتر و دقیق‌تر به پیش ببرد و هنگام روبرو شدن با محدودیت‌ها و نواقص تصمیم‌های درست و خلاقانه‌تری بگیرد. هنگامی که به نوشتن می‌پردازید ایده‌هایتان پر و بال می‌گیرد و افزون از آنچه در ذهنتان بود خلق می‌شوند. این قاعده هنگام ساخت فیلم نیز صادق است. همواره ذهنتان را برای شنیدن ایده‌های نو در مورد فیلم‌نامه، صحنه‌، دیالوگ‌ها و… باز بگذارید. فیلم امری کاملاً اجتماعی است که با همکاری همه عوامل ساخته می‌شود بنابراین اجازه بدهید تا آنجا که کار کاملاً زیر و رو نشود عوامل و بازیگران فرصت اظهارنظر و طرح ایده داشته باشند.

خواندن مطلب  معرفی و نقد فیلم جوکر ؛ تانگو با شیطان

قوه خلاقه؛ هیچ‌گاه اجازه تسلیم شدن به فرد نمی‌دهد. عوامل فیلم انتظار دارند که شما همواره نقش برجسته و راهگشایی داشته باشید و راه‌های تازه را امتحان کنید. اجازه ندهید بلندپروازی و خلاقیت در شما افول کند. فراموش نکنید بیشتر عوامل فیلم و بازیگران، کار در فیلم شما را نه فقط به خاطر پول بلکه برای فیلمنامه و فرصت‌های تازه برگزیده‌اند. گاهی محدودیت‌ها راه‌حل‌های خلاقانه‌ای پیش روی فرد می‌گشایند؛ بنابراین، دست‌کم تا آخرین لحظه، تسلیم حوادث و محدودیت‌ها نشوید.

 

منبع: Acting in London

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

دوره‌های آموزشی

645,000 تومان

780,000 تومان

هدف سایت بانی کستر آموزش و معرفی هنرمندان سینما و تئاتر از سراسر ایران هست. اگر هنرمندی میتونی برای آموزش و معرفی خودت رایگان پروفایل بسازی و اگر تولید کننده هستی میتونی رایگان فراخوانت رو منتشر کنی. 

مجوز نماد اعتماد الکترونیکی

© تمام حقوق این سایت متعلق به بانی‌کستر است. 

طراحی و توسعه با ❤️ توسط تیم بانی‌کستر