Some text some message..

بازیگری فرم و پرفورمنس

دانش بازیگری

بازیگری برخلاف دانش عمومی جامعه تنها شامل حفظ دیالوگ و حرکت در راستای میزانسن نیست. در این هنر متعالی هرگونه اجرا و حضور سینمایی یا نمایشی که مفهومی را به مخاطب منتقل کند در حقیقت شیوه‌ای از بازیگری محسوب می‌شود. بنابراین ما با هنری چندوجهی مواجه هستیم که تلفیقی شگفت‌انگیز از چندین هنر آواز، رقص، سولفژ، نویسندگی و… است که در ترکیب خود به مفهوم واحد بازیگری می‌رسد. البته همه این‌ها فارغ از دانش و اطلاعات لازم در این زمینه است که باید از سوی افراد کسب و در کار استفاده شود. ورود به دنیای بازیگری مستلزم این است که با سبک‌ها و زمینه‌های متنوع آن آشنا باشید و دست‌کم با شنیدن آن چیزی برای گفتن داشته باشید. شما به‌عنوان یک بازیگر یا هنرجوی بازیگری لازم است بر تمام ابعاد و جوانب بازیگری اشراف کامل و جامع داشته و برای ایفای هر نقشی آماده باشید. امروز می‌خواهیم به یکی از سبک‌های بازیگری مهم و متمایز بپردازیم که البته سؤال بسیاری از کاربران بانی‌کستر در سایت و شبکه‌ها اجتماعی بوده است: بازیگری فرم در اجراهای فیزیکال یا پرفورمنس.

نمونه ای از نمایش فیزیکال

نمونه ای از نمایش فیزیکال

نمایش فیزیکال

سؤال نخست اینجاست که نمایش فیزیکال چیست؟ تئاتر فیزیکال یا تئاتر حرکتی سبکی از نمایش است که روایت یا داستان به‌کمک حرکت‌های فردی و گروهی بازیگران به مخاطب منتقل می‌شود. در این سبک از نمایش‌ها، دیالوگ جای خود را به فرم بدنی و جابه‌جایی‌ها می‌دهد و بیننده نیز با استنباط شخصی خود روایت را دنبال می‌کند. در اینگونه از نمایش‌ها آمادگی و انعطاف بدنی بازیگر اهمیت زیادی دارد؛ چراکه تنها ابزار انتقال مفهوم و معنا نیز بدن بازیگر است. پس همان اندازه که فن بیان در دیالوگ مهم است آمادگی بدنی هم در فرم اهمیت دارد. مهمترین دستاورد در نمایش فرم ایجاد ارتباط ذهنی میان بازیگر و مخاطب است. بازیگر مانند نقاشی زبردست معنا را بر صفحه اندیشه مهیای بیننده ترسیم کند و بیننده از تماشای انتزاعی آن به وجد بیاید. این بالاترین درجه بازیگری فرم است که چیزی کم از معجزه ندارد.

نمایش شاه لیر به شکل فرم در برادوی

نمایش شاه لیر به شکل فرم در برادوی

پرفورمنس

پرفورمنس‌آرت در کتاب‌های فارسی با عناوین نمایش اجرامحور، هنر اجرا یا هنر نمایشگون ترجمه شده‌ است. پرفورمنس در تئاتر گرایشی از تئاتر فیزیکال است که در دهه ۷۰ میلادی با تلفیقی از هنرهای نمایشی و تجسمی حاصل شد و البته تفاوت‌هایی اصولی دارد. پرفورمنس ترکیبی از هنر فرم با موسیقی و گاه نقاشی است که از سوی بازیگر و در وضعیتی غیر قابل پیش‌بینی اجرا می‌شود. چرا غیر قابل پیش‌بینی؟ چون اجرایی که شاهد آن هستید هرگز تمرین نشده است و هیچ‌یک از حرکت‌ها یا موسیقی نیز انتخاب‌شده نیست. همه‌چیز در لحظه خلق می‌شود و معنا در لحظه و در برابر مخاطب متولد می‌شود. پرفورمنس ممکن است با حضور یا اصولاً بدون حضور بیننده اجرا و در قالب سیر و سلوک فردی بازیگر در عمق خلاقیت فکری‌اش در خلوت برگزار شود.

پرفورمنس

پرفورمنس

معجزه هنر

شاید به نظرتان پرفورمنس تلاش بیهوده‌ و خسته‌کننده‌ای باشد اما اینگونه نیست. برای درک بهتر احساستان حین تماشای یک اجرای پروفورمنس بهتر است مثالی بزنیم. تصور کنید از سوی یک نقاش خبره و صاحب‌نام به کارگاه طراحی‌اش دعوت می‌شوید. او در حضور شما می‌خواهد یک اثر نقاشی جدید خلق کند و شما نیز در تمام طول چند ساعت نقاشی با او همراه هستید. تصادفاً موسیقی هم در فضای کارگاه جاریست و گوش و چشم شما با هنر آفرینش هم‌داستان و هم‌آهنگ می‌شود. دیری نمی‌پاید که در برابر شما اثری بی‌بدیل و درخشان نقش می‌بندد و شما نیز در ناخودآگاهتان خود را به‌عنوان بخشی از وجود این هنر خلاقانه برمی‌شمارید. گویی این اثر بدون حضور شما جوری دیگر بود یا به‌ بیانی دیگر وجود شما در هستی آن نقش بسته است. دوباره فکر کنید. شگفت‌آور نیست؟

پرفورمنس

پرفورمنس

منبع: https://www.britannica.com/art/performance-art

خواندن مطلب
راه ورود به دنیای بازیگری

نظر خود را بنویسید


بانی‌کستر چیست؟

بانی‌کستر بانک هنرمندان سینما و تئاتره که پر از بازیگر و عوامل کاربلد برای ساخت پروژه‌های هنری هست تا پروژه ها با بهترین کیفیت تو هر استان و شهری اجرا بشه. اگر هنرمندی میتونی برای خودت یه پروفایل بسازی و اگر تولیدکننده هستی فراخوانت رو منتشر کن.

logo-samandehi