Some text some message..

اصلی به نام کتاب خواندن در عالم سینما و تئاتر

گزاف نیست اگر بگوییم ناف هنرمند را با کتاب بریده‌اند. اصولاً تصویر هنرمند کتاب‌نخوان، تصویر مخدوشی است. هنرمندان چه در عرصه بازیگری، کارگردانی و فیلمنامه یا نمایش‌نامه‌نویسی و چه در عرصه‌های دیگری که به نوعی با هنر نمایش و سینما پیوند دارد نمی‌توانند چشم بر جهان کتاب ببندند. آن‌ها نیازمند هستند نه فقط کتاب‌های خاص حرفه هنری خود را بخوانند و از آن‌ها آگاه باشند بلکه کتاب‌های دیگر حوزه‌ها را نیز همیشه پیش چشم داشته باشند. چنانکه در مقاله چگونه بازیگر شویم اشاره کردیم، مطالعه یکی از اصول ابتدایی و کلیدی ورود به دنیای هنر و به‌ویژه بازیگری است. واقعیت این است که طیف بزرگی از هنرمندان فعال در حرفه سینما و تئاتر در ایران گویا نه فقط با کتاب‌های حوزه خودشان بیگانه‌اند بلکه از کتاب‌های حوزه‌‌های دیگر نیز بی‌خبرند و به آن علاقه‌ای نشان نمی‌دهند. گواه این موضوع نیز حجم بسیار اندک اقتباس‌های ادبی در سینمای متأخر ایران است.

درک درست جهان

هنرمند سینما و تئاتر همواره نیاز دارد تا جهان پیرامونش را بشناسد و درک درستی از تحولات محیطی که در آن زندگی می‌کند داشته باشد. یکی از بهترین راه‌های شناخت محیط پیرامونی و درک شرایط بیرونی‌ مطالعه کتاب‌هایی است که جهان‌بینی فرد را گسترش می‌دهد. کتاب‌هایی که در حوزه فلسفه عمومی، علوم اجتماعی و روانشناسی عمومی نوشته شده است در این ردیف قرار می‌گیرند. در کنار این کتاب‌ها حتماً باید از رمان‌های ایرانی نیز یاد کرد. حوزه ادبیات داستانی، چه داستان کوتاه و چه داستان بلند و رمان به آگاهی فرد از شرایط اجتماعی فرهنگی جامعه‌ای که در آن نفس می‌کشد و قرار است با مخاطبان ایرانی سر و کار داشته باشد کمک زیادی می‌کند.

رمان‌ها به ویژه رمان‌های تجربی و رئالیستی که در آن‌ها شخصیت‌پردازی داستان همگام با فرم دقیق و محتوای تأثیرگذار اگر با قلم شایسته‌ و پاکیزه‌ای نوشته شده باشند قطعاً جهان بزرگی به روی فرد می‌گشایند. جهانی که چه بسا تا کنون تجربه نشده و حتی در مخیله فرد هم نمی‌گنجد. این موضوع تنها به رمان و ادبیات داستانی محدود نمی‌شود. مثلاً‌ فردی که قرار است در جغرافیای خاصی مانند سیستان و بلوچستان کار کند آشکار است که باید کتاب پژوهشی ارزشمندی همچون «حکایت بلوچ» محمود زند مقدم را بخواند یا آثار احمد محمود و صادق چوبک و منیرو روانی‌پور در مورد جنوب، محمود دولت‌آبادی در مورد خراسان، علی‌اشرف درویشیان در مورد غرب کشور، باستانی پاریزی در مورد کرمان و غیره.

خواندن مطلب
روز سوم سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

کتاب خوانی

کارهای سترگ

پیدا کردن کارهای سترگ ادبیات داستانی در ایران کار چندان دشواری نیست. عموم نویسنده‌های شهیر ایرانی آن‌قدر نام‌آشنا هستند که فرد برای مطالعه آثارشان به‌زحمت نیفتد. خوشبختانه در ادبیات داستانی دست مخاطبان ایرانی برای انتخاب و مطالعه بازتر از دیگر حوزه‌ها مانند فلسفه و روانشناسی و رشته‌های تخصصی همچون سینما و تئاتر است. قطع یقین نام‌های آشنایی مانند محمود دولت‌آبادی، علی‌اشرف درویشیان، صادق چوبک، ابراهیم گلستان، احمد محمود و … چیزی نیست که در ذهن هنرمند سینما و تئاتر ایران جای نداشته باشد. در حوزه سینما و تئاتر نیز تعدادی از کارگردانان و بازیگران بزرگ ایرانی دستی بر قلم دارند. گواه این موضوع نوشته‌های مسعود کیمیایی، داریوش مهرجویی، رضا کیانیان و نمایشنامه‌نویسان بزرگ ایرانی است.

در ضرورت کتاب‌خوانی

شاید نیازی به گفتن نباشد که مثلاً بازیگری که قرار است در نمایشنامه‌ای از شکسپیر بازی کند در گام نخست باید متن نمایشنامه را چند بار بخواند و نه‌فقط شخصیتی که قرار است بازی کند بلکه شخصیت‌های دیگر را به‌خوبی بشناسد و هضم کند؛ اما سخن اینجاست که این شناخت تنها از رهگذر مطالعه صرف همان متن به دست نخواهد آمد. بازیگر باید با جهان پیرامونی شخصیت‌های اثر آشنا باشد. باید درک عمیقی از نحوه رفتار و روابط اجتماعی انسان اروپایی پیش از رنسانس و انسان قرن بیستم به بعد اروپا داشته باشد. کارگردان تنها می‌تواند به بخشی از این مهم را برای بازیگر محقق کند. ادامه راه و درست‌تر؛ مبنای کار، خود بازیگر است.

بازیگری که مطالعه دقیق‌تر و گسترده‌تری داشته باشد قطعاً در این راه موفق‌تر ظاهر خواهد شد. ازاین‌رو مطالعه تاریخ گام بسیار بزرگی در راه درک تحول شخصیت‌‌ها محسوب می‌شود. تاریخ به ما نشان می‌دهد که روابط اجتماعی چگونه بر روابط فردی سایه می‌افکنند و مسیر زندگی فرد را دگرگون می‌کنند. همچنین کتاب‌های حوزه روانشناسی به‌ویژه کتاب‌هایی که در حوزه تیپ‌های فردی و منطق رفتاری تیپیکال افراد نگاشته شده‌اند کمک بزرگی برای درک شخصیت‌ها هستند. کتاب‌های حوزه علوم اجتماعی، چه کتاب‌هایی که در حیطه انسان‌شناسی و قوم‌نگاری نوشته شده‌اند و چه کتاب‌‌های جامعه‌شناسی برای درک روابط گروهی و اجتماعی انسان‌ها بسیار سودمند هستند.

خواندن مطلب
روز اول سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران سال 98

کتاب خوانی

معرفی کتاب

بانی‌کستر در مسیری که برای خود تعریف کرده است، برای معرفی آثار خوب به‌ویژه در حیطه سینما و تئاتر جای خاصی در نظر گرفته است. امید است که با یاری شما گام‌های خوبی در راه اعتلای این هنر در ایران برداشته شود. شما می‌توانید با ثبت‌نام در بانی‌کستر و ایجاد صفحه شخصی کتاب‌های خوب این حوزه را معرفی و به اشتراک بگذارید. این نوشته را با معرفی چند اثر خوب در حوزه بازیگری سینما و تئاتر به پایان می‌بریم؛

 • بازیگری: کلیات / میخاییل چخوف، ترجمه کیاسا ناظران
 • بازیگری: تخیل خلاق بازیگر / میخاییل چخوف، ترجمه کیاسا ناظران
 • بیان بدنی بازیگر / هانری بوسو، کلود شالاگیه، ترجمه قطب‌الدین صادقی
 • کلاس‌‌های بازیگری استلا آدلر / جوآنا روته، ترجمه مهدی ارجمند
 • بازیگری به شیوه متد: متد اکتینگ از آغاز تا امروز / لی استراسبرگ، ترجمه مهدی ارجمند
 • تحلیل بازیگری با گفتگو از دیروز و امروز / رضا کیانیان

۱ دیدگاه

 1. رامین محمدنژاد

  من استعدادم برای بازیگری خوبه

  پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید


بانی‌کستر چیست؟

بانی‌کستر بانک هنرمندان سینما و تئاتره که پر از بازیگر و عوامل کاربلد برای ساخت پروژه‌های هنری هست تا پروژه ها با بهترین کیفیت تو هر استان و شهری اجرا بشه. اگر هنرمندی میتونی برای خودت یه پروفایل بسازی و اگر تولیدکننده هستی فراخوانت رو منتشر کن.

مجوزهای بانی‌کستر

logo-samandehi