Some text some message..
Some text some message..

نقش بدن و آمادگی جسمانی در بازیگری

اتوبوسی به نام هوس
فهرست مطالب

در مقاله چگونه بازیگر شویم به اهمیت آمادگی فیزیکی و بدنی در بازیگری اشاره کردیم و گفتیم که نقش بدن و آمادگی جسمانی در بازیگری مسئله‌ای بسیار حیاتی است. با این آمادگی است که بازیگر می‌تواند بخشی از بازیگری را پیش ببرد؛ زیرا وقتی بدنش آماده باشد ممکن است زودتر به نتیجه‌ای برای انتخاب نقش در تست‌ها و دفترهای سینمایی برسد.
بازیگر همان‌طور که قبلاً گفته شد بدن و بیانش باید برایش در اولویت باشد و همیشه در ذهنش حضور داشته باشد. مثلاً وزن شما زیاد است، از دفتر سینمایی یا ایجنتی به شما زنگ می‌زنند برای نقشی که بیمار است. بنابراین مثلا ًباید ۱۰ کیلو وزن کم کنید و مدت زیادی هم‌ زمان ندارید. اولین کاری که می‌کنید این است که ورزش را از همان روز شروع کنید و رژیم درستی برای کم کردن داشته باشید تا بتوانید نقش را از آن خود کنید.

مایکل فاسبندر

نمونه‌های آمادگی بدن بازیگر

بدن شما باید مانند خمیر عمل کند. چون ممکن است هر نوع نقشی به شما پیشنهاد شود. باید بتوانید آن را همان‌طور که کارگردان خواسته اجرایش کنید. مارلون براندو برای بازی در اولین فیلم خودش تلاش زیادی کرد و به نتیجه رسید و به یکی از بازیگران مشهور سینمای جهان تبدیل شد. او بعد از درخشش روی صحنه در نمایش «اتوبوسی به نام هوس» در فیلم همان اثر نیز نقش‌آفرینی کرد. براندو برای گرفتن این نقش در سینما چند شب در حالت مستی خود را به خانه الیا کازان می‌رساند تا ثابت کند فقط او می‌تواند این نقش را بازی کند. در آخر هم موفق شد.
در ایران هم نمونه‌های زیادی وجود دارد. مانند باران کوثری برای بازی در فیلم خون بازی. او در میان معتادین مدتی زندگی کرد تا بتواند توجه کارگردان را جذب کند. با اینکه کارگردان فیلم مادرش بود اما این موقعیت فرصت ویژه‌ای برای او فراهم نکرد. او توانست به‌خوبی نقش را اجرا کند. این‌طور به نظر می‌رسد که کسی جز او شاید نمی‌توانست از عهده اجرای این نقش بربیاید. پیشنهاد جذاب این است که این فیلم را ببینید و برای خودتان اجرا کنید. ببینید آیا می‌توانید این نقش را بازی کنید. باران کوثری برای گرفتن و بازی این نقش تلاش زیادی کرد و سرانجام هم سیمرغ گرفت.

خواندن مطلب  ۲- ابزار بازیگری چیست؟

تمرین برای بدن

۱٫ اولین اتفاق برای بدن بازیگر می‌تواند پرقدرت بودنش باشد.
۲٫ بدنش طوری باشد که بتواند هر نقشی را بازی کند. (مانند یاسر خاسب)
۳٫ درگیر نقشش شود آن‌قدر که بتواند فرم نقشش را بگیرد. (منظور بدنش است)
۴٫ بتواند بدنش را با بیانش هماهنگ کند.
۵٫ هر روز تمرینات خاص بدن را انجام دهید. دائماً این کار تکرار شود. یعنی هر روز تمرینات بدن داشته باشید.

مشکل بازیگران ایرانی

خیلی از بازیگرها بعد از معروفیت تازه یادشان می‌آید که بدن خوبی ندارند و شروع می‌کنند به ورزش‌های مختلف. این بهتر از آن است که بازیگر قبل از معروفیتش بدن بسیار خوبی دارد اما بعد از آن همه چیز یادش می‌رود و فقط به این فکر می‌کند که بازیگر شده است. این مشکل بزرگ خیلی از بازیگران ایرانی است. خیلی محدود هستند هنرپیشگانی که به این مسئله فکر کنند که بدن و بیانشان بزرگ‌ترین شاخصه آن‌هاست و می‌تواند در ذهن مخاطب بماند.

اندام بازیگران خاص

ناگفته پیداست که تعدادی از بازیگران هستند که ما به فرم بدنشان عادت کرده‌ایم. مانند اکبر عبدی. گویی عادت کرده‌ایم عبدی را همیشه چاق ببینیم. موضوعی که اصلاً مخاطب را اذیت نمی‌کند. حتی با تغییرش ناراحت هم می‌شویم. اما باید این نکته را در نظر داشت که فقط تعداد معدودی در این وضعیت قرار دارند.
در پایان یاد‌آور می‌شویم که یک بازیگر خوب باید بتواند به بدنش تغییر فرم دهد. بدنش به‌راحتی انعطاف داشته باشد. باید در نظر داشت که این عمل لازمه شغل بازیگری است.

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

دوره‌های آموزشی

645,000 تومان

780,000 تومان

نظر خود را بنویسید

۳ دیدگاه

هدف سایت بانی کستر آموزش و معرفی هنرمندان سینما و تئاتر از سراسر ایران هست. اگر هنرمندی میتونی برای آموزش و معرفی خودت رایگان پروفایل بسازی و اگر تولید کننده هستی میتونی رایگان فراخوانت رو منتشر کنی. 

مجوز نماد اعتماد الکترونیکی

© تمام حقوق این سایت متعلق به بانی‌کستر است. 

طراحی و توسعه با ❤️ توسط تیم بانی‌کستر