Some text some message..

تمرین بدن در بازیگری

تمرین بدن در بازیگری

بازیگری و تمرین بدن

بدن یک بازیگر نخستین جلوه توان و استعداد اوست. بازیگر پیش از اینکه حرف بزند یا هر احساسی را به نمایش بگذارد در برابر حضار یا لنز دوربین حرکت می‌کند؛ پس نخستین مواجهه بیننده با بازیگر از طریق بدن است. توجه داشته باشید که منظور از بدن تنها فیزیک یا چاقی و لاغری نیست، بلکه میزان تمرکز و تسلط بازیگر بر تمام اعضای بدن و رهایی اوست. برای آزمودن میزان تسلط خود روی بدنتان می‌توانید به یاد بیاورید زمانی که در کلاس مدرسه یا به‌ویژه دانشگاه دیرتر از بقیه به کلاس می‌آیید. گام‌های شما استوار و در عین‌حال رها بود یا شکلی از انقباض را در بدن خود احساس می‌کردید؟ تقریباً همه ما مورد دوم را احساس می‌کنیم و برای بهبود آن نیاز به تمرین داریم. تمرین بدن به ما کمک می‌کند به یک رهایی و آزادی در حرکت و کار‌هایمان برسیم.

بازیگری یعنی عمل و عکس‌العمل به مناسب‌ترین شکل ممکن. یعنی چگونه انجام دادن کارها،‌ بیان واژه‌ها و نمایش احساسات فردی. تقریباً در تمام این عناصر سه‌گانه اهمیت بدن و ایستای بازیگر حاکم است. پس داشتن بدنی منعطف و توانمند راه را برای تبدیل‌شدن به بازیگری دوست‌داشتنی و چشم‌نواز هموار می‌کند. نه‌تنها زمانی که کاری انجام می‌دهید؛ بلکه حین بین دیالوگ اگر شناخت و تسلط کافی بر بدن خود نداشته باشید تردید نداشته باشید که دیالوگ شما با نقص و ایراد بیان می‌شود. مثلاً نفس کم می‌آورید یا واژه‌ها از شما می‌گریزند. نخستین گام در مسیر تبدیل‌شدن به بازیگری توانمند، داشتن بدنی مطلوب است. این هدف تنها با تمرین بدن حاصل می‌شود.

تمرین بدن به‌طور روزانه

تمرین بدن برای بازیگر با ورزش‌های رایج آغاز می‌شود. هر بازیگر باید برای کسب آمادگی و آگاهی کافی از بدنش به‌طور منظم و به‌دور از فشار فیزیکی مسافتی را بدود. ذات دویدن علاوه‌بر اینکه به تناسب اندام بازیگر نیز کمک می‌کند، نوعی هماهنگی و هارمونی میان اعضای بدن بازیگر ایجاد می‌کند. توصیه می‌کنیم دویدن در محیط‌های باز مانند پارک یا فضا‌های عمومی باشد تا همزمان با دیگران و نگاه آن‌ها نیز برخورد داشته باشید. دویدن در میان درختان یا محیط‌های کوهستانی علاوه‌بر آرامش به شما کمک می‌کند تا روحتان هم در کنار جسمتان تمرین دهید. برای شروع پیشنهاد می‌کنیم بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بدوید که البته این به وزن و قوای بدنی شما بازمی‌گردد. اگر آمادگی کافی دارید و اصولاً اهل ورزش هستید پس این زمان را تا نیم ساعت می‌توانید افزایش دهید.

پس از دویدن، تمرین‌های کششی یا ایزو‌متریک به شما کمک می‌کند تا کاملاً به ماهیچه‌های خود مسلط شوید. این کار شما را در پیدا کردن تعادل و تمرکز کافی کمک می‌کند. کشش باید از بالای بدن به پایین برسد تا گردش خون به‌نحوی قاعده‌مند باشد. پس نخست با کشش به سمت بالا کار را انجام دهید. سعی کنید حین کشش به طرفین قدم نزنید و در جای خودتان قرار گیرید. خود را به بالا بکشید و سپس به حالتی نرم و آزاد پاهای خود را دو برابر عرض شانه‌هایتان باز کنید و خود را به سمت راست و چپ بکشید. در این کار سرعت اصلاً جایز نیست. کشش در تمرین بدن بازیگری از تمرین‌های یوگا الهام گرفته است که در مقاله‌ بعدی به توضیح و تشریح آن می‌پردازیم.

برای تمرین بدن آماده شوید

پس از آنکه ماهیچه‌هایتان آمادگی کافی پیدا کرد زمان است تا با شل‌کردن ماهیچه‌ها و همزمان راه رفتن انقباض را از خود دور کنید. این زمانی است که شما برای کار با بدن خود آماده می‌شوید. عضلات بدنتان را آسوده کنید و با ریتمی ثابت و مورد دلخواهتان راه بروید و همزمان دستان و پاهایتان را لَخت کنید. پس از چند دقیقه آرام روی نوک پا بروید و مانند اینکه روی ابر‌ها قدم می‌گذارید نرم و آرام پیش بروید. حس بی‌وزنی داشته باشید و اجازه ندهید جاذبه یا فشار وزن شما را از حالتان خارج کند. از شانه‌هایتان کمک بگیرید تا مانع از برهم خوردن تعادلتان شود. کم‌کم روی پاشنه بروید و همین کار را در حالی ادامه دهید که تنها بر پاشنه‌هایتان قرار دارید. حالا پایتان را به بیرون قرار دهید و پس از رفتن مسافتی کوتاه پاهایتان را به داخل گذارید و با داخل پا حرکت کنید.

در تمام مدت تمرین بدن نباید سرتان خم یا افتاده باشد. دقت داشته باشید که چانه شما باید با زمین موازی و در یک راستا باشد. پس ۳ دقیقه راه رفتن باید دوباره تمرکزتان را بر انعطاف بدنی خود متمرکز کنید. پس به‌آرامی به جلو خم شوید و دستانتان را در دو طرف به نرمی حرکت دهید و پیش بروید. سپس به‌آرامی تلاش کنید ابتدا مچ و سپس نوک پا را بگیرید و همزمان در همان آهنگ پیشین قدم بزنید. سعی کنید حداقل یک دقیقه به این حالت پیش بروید سپس دوباره به حالت ایستا قرار بگیرید و در مسیر باشید. حالا باید بدنتان را دوباره دریابید. همزمان که راه می‌روید در یک‌لحظه بدنتان را کامل منقبض و سپس دوباره آزاد کنید. هر بار چند ثانیه به حالت منقبض و آزاد بدنتان را حفظ کنید تا به‌خوبی تأثیر آن را متوجه شوید.

ریتم برای بازیگر

مسیری بین دونقطه انتخاب کنید که ۶ تا ۱۰ متر از هم فاصله داشته باشد. این مسیر را در سریع‌ترین زمان ممکن بدوید. خیلی زود به آن سوی نقطه برسید. مسیر را به حالت رفت‌وبرگشت بروید و بازگردید. زمان دقیق رفت‌وبرگشت را محاسبه کنید. فرض می‌کنیم مسیری ۷متری را در ۵ ثانیه رفتید و بازگشتید. حال این مسیر را در ۱۰ ثانیه بروید. جوری بروید که درست در ۱۰ ثانیه به جای اول بازگردید. سعی کنید با آهنگی ثابت این مسیر را سپری کنید و برای رسیدن به‌موقع سرعتتان را کم و زیاد نکنید. وقتی موفق شدید این کار را در ۲۰ و ۴۰ ثانیه تکرار با یک دقیقه به پایان برسانید. این تمرین بدن را در ۱۰ دقیقه انجام دهید و هرگز ریمت و تمرکزتان بر هم نخورد. این تمرین بدن تمرکز و تعادل بی‌نظیری به شما می‌بخشد و کمک می‌کند شما برای هر احساس و نقشی آماده شوید.

 

منبع: ‌Backstage

۷ دیدگاه

  1. مهدی خداویسی

    خیلی معرکه بود واسه شخصی مثل من که روی بدنم تعادل خوبی ندارم از این به بعد تمرینات روانجام میدم

    پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید