Some text some message..

تکنیک متفاوت هر نقش

تجربههای موفق / قسمت سوم

برای ایفای نقش در سینما، هرچند خط‌ونشان‌های مشخص و آکادمیک وجود دارد اما بعضی مسائل در کلاس‌های درس و کتاب‌ها یافت نمی‌شوند. آن‌ها محصول شرایط خاص و ناب هستند. تجربه‌هایی ازاین‌دست نصیب چشمان تیزبین و قلب‌های تپنده‌ای می‌شود که عاشق کارشان هستند. در سری تجربه‌های موفق، این مسائل با شما در میان گذاشته می‌شود.

 

کیت فاکس

شهامت به‌پیش رفتن

کیت فاکس (Kate Fox) در بیان تجربه بازیگری­‌اش می‌گوید: «من بیشتر وقت­‌ها با بازیگرانی روبرو می‌شوم که تصور می‌کنند به خاطر صدا یا چهره خوبشان شایسته این حرفه هستند، اما واقعیت این نیست. کسی به خاطر صدای خیلی خوبش یا هر چیز شبیه این بازیگر نمی‌شود. مشکل من هم این بود و جرئت رفتن به تست بازیگری نداشتم؛ اما سرانجام با خودم فکر کردم امتحانش که ضرر ندارد و رفتم. توصیه می‌کنم همیشه شهامت داشته باشید. فقط آرزو نکنید بلکه در پی برآوردن آن نیز باشید.»

 

کاتیا بلیچفلد

گام‌های خودباوری

کاتیا بلیچفلد (Katja Blichfeld) با اشاره به اهمیت خودباوری می‌گوید: «در مورد خودباوری و پذیرش خویشتن حرف‌های زیادی گفته شده است اما به باور من این دو مفهوم با مفهوم خودآگاهی ربط نزدیکی دارد. اینکه شما ایده آلی برای خودتان تعریف کنید و بگویید من تصمیم دارم به این نقطه برسم. نقطه‌ای که دیگران من را در آن وضعیت بپذیرند. برای رسیدن به آن نقطه باید با تمام وجود بکوشید. حتی هنگامی‌که داخل اتاق قدم می‌زنید باید این فکر در شما نفس بکشد.»

 

لورا بنانتی

خودتان باشید

لورا بنانتی (Laura Benanti) به بازیگران جوان توصیه می‌کند به‌جای اینکه از کس دیگری تقلید کنند خودشان باشند؛ «در ابتدای کارم احساس کردم باید کار متفاوتی انجام بدهم. به همین خاطر چندین سال کوشیدم از اشخاص متفاوت تقلید کنم؛ اما ای‌کاش متوجه می‌شدم این کار اشتباه و حتی زیان‌آور است. مردم دوست دارند چهره اصیل و منحصربه‌فرد شما را ببیند تا اینکه سعی کنید شبیه کس دیگری باشید.»

خواندن مطلب
تست بازیگری نوجوانان

 

جان گالاگر جونیور

تکنیک متفاوت هر نقش

جان گالاگر جونیور (John Gallagher Jr) خاطرنشان می‌کند: «من از اینکه هر باتر نقش تازه‌ای بازی می‌کنم خوشحالم. از آنجاکه به تشریفات و مراسم بسیار زیادی متکی هستم به‌ندرت دچار زحمت می‌شوم. البته اگر شرایط بر وفق مراد نباشد و همه‌چیز آن‌طور که می‌خواستید پیش نرود دچار فروپاشی وحشتناکی می‌شوید. به همین خاطر من هر بار دوباره شانسم را امتحان می‌کنم. باید بکوشید هر نقش را با تکنیک متفاوتی بازی کنید.»

 

مارتا پلیمپتون

مسئله تست بازیگری

مارتا پلیمپتون (Martha Plimpton) بر تنوع، توجه دقیق به تکنیک و گوش دادن با دقت به متن و دیگر بازیگران تأکید می‌کند. توصیه او ساده است: «همه تست‌های بازیگری تحقیرکننده، پر استرس، ترسناک، سخت و نامطبوع، اضطراب زا و دلسردکننده هستند؛ بنابراین از سطوح پایه شروع کنید چرا که همه‌چیز از اینجا آغاز می‌شود.»

 

سلیا کینان بولگر

جهان بزرگ اندوخته‌ها

سلیا کینان بولگر (Celia Keenan-Bolger) تجربه‌اش از بازیگری را این‌گونه بیان می‌کند: «بکوشید چیزهایی را بیرون از صحنه نمایش کشف کنید. چیزهایی که برایتان جالب است. این اندوخته به شما کمک می‌کند که برای خلق یک شخصیت دستتان بازتر باشد. با این شیوه می‌توانید به جهان ذهنی فردی که نمی‌شناسید قدم بگذارید. آنچه به هنرمند کمک می‌کند تا اثر خوبی بیافریند، جهان بزرگ اندوخته‌هایش است.»

 

مایکل اسپر

گم شدن خوب است

مایکل اسپر (Michael Esper) با اشاره به اینکه چگونه کابوس تست بازیگری بر کارش اثر می‌گذارد می‌گوید: «به نظر من گم شدن خوب است. این امر واقعاً مهم و کمک‌کننده است. زمانی که ایده‌ای ندارید، نمی‌دانید چه‌کاری انجام می‌دهید، چه کسی هستید، کجا هستید، چه میگویید. در این‌جور وقت‌ها کشف‌های مهمی می‌کنید، پرسش‌های دیگری برایتان مطرح می‌شود و کاری می‌کنید که در شرایط دیگری ممکن نبود انجامش بدهید. اگر از این زاویه به چنین موقعیت‌هایی نگاه کنید متوجه می‌شوید که کارهای ژرف‌تر و متفاوت‌تری انجام می‌دهید.»

خواندن مطلب
تفاوت‌های بازیگری در تئاتر و سینما

منبع: Backstage

۱ دیدگاه

  1. محمد علی قدوسی

    تشکر از راهنمایی های جامع

    پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید


بانی‌کستر چیست؟

بانی‌کستر بانک هنرمندان سینما و تئاتره که پر از بازیگر و عوامل کاربلد برای ساخت پروژه‌های هنری هست تا پروژه ها با بهترین کیفیت تو هر استان و شهری اجرا بشه. اگر هنرمندی میتونی برای خودت یه پروفایل بسازی و اگر تولیدکننده هستی فراخوانت رو منتشر کن.

logo-samandehi