Some text some message..

۸- چرا حافظه در بازیگری مهم است؟

انواع حافظه برای یک بازیگری

در مجموعه سریالی آموزش مبانی بازیگری شما را با موضوعات پایه‌ای بازیگری آشنا می‌کنیم. در مقاله پیش مبنی‌بر اصل مهم تمرکز در بازیگری صحبت کردیم و مبنای ما است تا شما را با ابعاد راه ورود به دنیای بازیگری و شرایط آن آشنا کنیم. حافظه برای بازیگر همچون ابزاری بسیار مهم و چند وجهی است. اما حافظه چه کارکردی برای بازیگر دارد و نیاز چند وجهی به آن یعنی چه؟ شما به‌عنوان بازیگر در وضعیت‌های متعددی لازم است که به حافظه خودتان رجوع کنید و شرایط به خاطر بسپارید. حافظه در بازیگری در زمینه‌های متعددی شامل به خاطر سپردن دیالوگ یا مونولوگ و موقعیت بدنی و دکوپاژ صحنه به کار شما می‌آید. شناخت دقیق و درست حافظه در بازیگری گام نخست است و سپس به معرفی راه‌های تقویت آن می‌پردازیم.

اصلی‌ترین نمود حافظه در بازیگری را باید در حفظ کردن دیالوگ‌ها بدانیم. استاد امین تارخ در قسمت هفتم دوره استعدادیابی و آموزش مبانی بازیگری توضیحات مبسوطی ارائه‌ داده‌اند. حفظ کردن دیالوگ در آثار سینمایی و تلویزیونی گاهی باید با سرعتی بسیار بالا انجام شود. به این ترتیب که تنها چند ساعت پیش از فیلمبرداری متن دیالوگ یا مونولوگی طولانی برای شما آورده می‌شود و مدتی کوتاه زمان دارید تا متن را حفظ کنید. بنابراین داشتن حافظه قوی به شما کمک می‌کند تا بتوانید با سرعت بیشتری روی متن دیالوگ‌هایتان مسلط شوید و بازی بهتری ارائه دهید. اما کار به اینجا ختم نمی‌شود. تسلط شم روی متن بازی بازیگر مقابلتان هم لازم است. شما باید بدانید بازیگر مقابلتان چه می‌خواهد بگوید تا خدشه‌ای در دیالو‌گ‌ها ایجاد نشود. پس از حفظ کردن زمان تمرین است. بهتر است با بازیگر مقابل تمرین کنید اما اگر ممکن نبود در خیالتان لحظه را خلق و بازی کنید.

1056634_golshifteh-farahani-gol-ifte-far-h-ni-youtube_1920x1080_h

راه‌های رشد حافظه در بازیگری

در ابتدای مقاله گفتیم که حافظه در بازیگری شامل موقعیت شما در صحنه و دگوپاژ می‌شود؛ این یعنی چه؟ شما در لحظه بازی و ادای دیالوگ‌هایتان همزمان دارید انتخاب بدنی می‌کنید. به‌عنوان مثال دستی بالا می‌آورید یا گامی برمی‌دارد. این انتخاب یا از سوی شماست یا در فیلمنامه آمده است. تفاوتی ندارد، هر کاری در برابر دوربین می‌کنید باید آن را به خاطر بسپارید تا در برداشت‌های دیگر و زاویه‌های دیگر همه‌چیز مشابه باشد. در این مورد هم لازم است تا به بازیگر مقابل توجه داشته باشید و حرکت‌ها و رفتار‌های او را هم به خاطر بسپارید. حرکت‌های شا نباید مانع از روند قصه باشد و این فرآیند اهمیت بسیار زیادی دارد. در سوی دیگر دکوپاژ است. حرکت دوربین و عوامل پشت صحنه را از یاد نبرید؛ شما باید تمام تصمیمات‌تان را بر اساس حرکت دوربین ترتیب دهید. بازیگر هشیار همیشه از حرکت لنز و دوربین آگاهی دارد.

حافظه در بازیگری را مرور کردیم و حالا می خواهیم در مورد راه‌های تقویت حافظه صحبت کنیم. اصولاً مطالعه کتاب و به‌طور ویژه نمایشنامه، رمان و شعر به دلیل کمک به تصویر‌سازی و قوه خلاقیت خواننده کمک زیادی به حافظه می‌کند. شما با مطالعه کردن ذهنتان را آموزش می‌دهید تا با واژه صمیمی‌تر شود و نسبت به هر ترکیب کلامی حس آشنایی داشته باشد. راه دیگر یادگیری مهارت‌ها جدید است. شما با این کار مغزتان را برای تجربه‌های جدید آماده می‌کنید تا بتواند خودش را با وضعیت‌های جدید تطبیق دهد. به‌طور کلی برنامه‌های آموزشی به شما کمک می‌کند تا ذهنی فعال و پرکار داشته باشید. ورزش‌کردن، تغذیه سالم، خواب  و استراحت کافی و معاشرت سالم و سازنده با دیگران راه‌های دیگری است که به شما در تقویت حافظه‌تان یاری می‌رساند. در قسمت هفتم دوره استعدادیابی و آموزش مبانی بازیگری با امین تارخ به نکاتی در خصوص حافظه در بازیگری اشاره شد. در ویدیوی زیر بخش هایی از این قسمت را مشاهده کنید.

نظر خود را بنویسید