Some text some message..
Some text some message..

۷- اهمیت تمرکز در بازیگری

AmirAghaei
فهرست مطالب

آشنایی با تمرکز

در مقاله پیش از مقوله مهم خلاقیت در بازیگری گفتیم و تمرین‌هایی هم برای رشد و بهبود آن به شما پیشنهاد کردیم. در این مقاله قصد داریم با شما درباره یکی از ویژگی‌های مهم بازیگران موفق صحبت کنیم. آنچه که در راه ورود به دنیای بازیگری به شما کمک فراوانی خواهد کرد: تمرکز. شما برای آنکه در تمام طول مسیر آموزش تا هنرنمایی موفق و خیره‌کننده شوید باید از تمرکز بالایی برخوردار باشید. اما این تمرکز چیست و چگونه به شما کمک می‌کند؟ نخست باید تمرکز را بشناسیم و سپس در مورد نقش و راه‌های بهبود و رشد آن صحبت کنیم. ابتدا باید این نکته را به خاطر داشته باشید که تمرکز کلید رسیدن به موفقیت و پیشرفت است. شما در هر کار و حرف‌ای که باشید با تمرکز می‌توانید بخش های اضافه و بی‌مورد را از مسیر هدف خود بیرون کنید و با گام‌هایی استوار و هدفمند به‌ سمت آینده روشن حرکت کنید.

امیر+آقایی

تمرکز پیش از بازیگری باید در الگوی زندگی شما جریان داشته باشد. به این معنا که از ابتدای روز بدانید که برنامه روزانه شما چیست و هر روز هدفتان را مرور کنید. با تمرکز کافی اهدافتان را بررسی و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی کنید. این برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کنید بداین در هر ساعت از روز چه هدفی را دنبال می‌کنید و در نتیجه عوامل بیرونی نمی‌تواند شما را از مسیرتان دور کند. در این جریان شما کم‌کم با خودتان هم بیشتر آشنا می‌شوید. مثلا درمیابید که تمرکز روزانه شما با موسیقی بهتر تامین می‌شود یا سکوت؟ یا اینکه در چه ساعاتی از شبانه‌روز سطح هوشیاری و تمرکز بیشتری دارید. توجه کنید که ذهن شما ظرفیت هولناک گریز از مرکز دارد و همواره می‌خواد شما را به سوی هر آنچه غیر از کاری که می‌کنید ببرد. پس ذهنتان را تربیت کنید و از گوشی همراه عزیزتان استفاده کافی و مفید داشته باشید.

خواندن مطلب  روز چهارم سی و ششمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

تمرکز در بازیگری چیست؟

تمرکز در بازیگری با تمرین و قوای فکری حاصل می‌شود. البته کمی هوش و دقت هم لازم می‌شود. نخست باید تمام و کمال ذهنتان درگیر شخصیت باشد و هرگز از دایره شناخت و آگاهی آن خارج نشوید. سر صحنه فیلمبرداری تعداد زیادی دوست و همکار پیرامون شما هستند که هر کدام مشغول به کاری هستند. صحبت می‌کنند، کار می‌کنند و مشغول وظیفه خود هستند. بی‌تردید وظیفه شما این نیست که با آن‌ها هم‌صحبت شوید یا در کار‌های آنان ورود کنید. وظیفه شما اندیشه، فکر و تصور شخصیت است که بازی می‌کنید. پس تا جای ممکن و منطقی از جمع‌هایی که تمرکز شما را بر هم می‌زند فاصله بگیرید و در خلوت به پلانی که قرار است بازی کنید بیاندیشید. به این ترتیب در تالار اندیشه‌های‌تان قرار دارید و هیچ چیز مانع از درخشش شما در برابر دوربین نمی‌شود. می‌پرسید چه؟

تصور کنید مقابل دوربین بازی می‌کنید و همزمان دستیار محترم صدابردار برای ضبط صدای شما زیر پاهایتان نشسته است. در همین حین شما صحنه‌ای احساسی بازی می‌کنید و باید به همسرتان بگویید که مادرش در بیمارستان فوت شده است. همزمان عزیزی زیر میز با بوم صدا نشسته و مدام تلاش می‌کند تا صدایتان را به‌خوبی ضبط کند. این تمرکز شماست که کیفیت بازی شما را حفظ می‌کند. یا مثلا فرض کنید در حین بازی فیلمبردار به شما اشاره می‌کند که کمی به سمت چپ یا راست بروید. و همزمان شما مونولوگی را می‌گویید که ساعت‌ها صرف حفظ کردن آن کرده‌اید. بنابراین اگر روی کارتان متمرکز نباشین با اشاره فیلمبردار به‌سرعت از ریتم کارتان خارج می‌شوید. استاد امین تارخ در قسمت ششم دوره استعدادیابی و آموزش مبانی بازیگری با امین تارخ از اهمیت تمرکز در بازیگری می‌گویند. در این قسمت نیز تمرینی برای نشان دادن میزان تمرکز بازیگر از سوی استاد معرفی می‌شود. در ویدیوی زیر بخش‌هایی از این جلسه را می‌توانید ببینید:

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

دوره‌های آموزشی

645,000 تومان

780,000 تومان

نظر خود را بنویسید

هدف سایت بانی کستر آموزش و معرفی هنرمندان سینما و تئاتر از سراسر ایران هست. اگر هنرمندی میتونی برای آموزش و معرفی خودت رایگان پروفایل بسازی و اگر تولید کننده هستی میتونی رایگان فراخوانت رو منتشر کنی. 

مجوز نماد اعتماد الکترونیکی

© تمام حقوق این سایت متعلق به بانی‌کستر است. 

طراحی و توسعه با ❤️ توسط تیم بانی‌کستر