Some text some message..
Some text some message..

نکاتی در مورد تست بازیگری

الناز شاکردوست و هوتن شکیبا در مراسم رونمایی فیلم شبی که ماه کامل شد
فهرست مطالب

آماده شدن برای تست بازیگری

تست بازیگری اغلب یکی از پراسترس‌ترین مراحل حرفه‌ای هر بازیگر است. به‌ویژه بازیگری که هنوز وارد فضای جدی کار نشده و همچنان نسبت به توانایی‌هایش تردید داشته باشد. اما واقعاً چرا در ذهنمان از تست بازیگری که می‌تواند آغازگر روزهای روشن و درخشان زندگی هر بازیگری باشد یک حادثه هولناک و مخوف می‌سازیم؟ شاید بخش عمده این واکنش ریشه در احساس شخصی و رویکرد منفی‌باف ما داشته باشد که در گام نخست نسبت به چیزی که از آن بی‌اطلاعیم واهمه داریم. بنابراین نخستین راه برخورد درست تست بازیگری یا آزمون ورود به پروژه، حال به هر شکلی که باشد این است که با اعتماد به نفس و انرژی بالا در جلسه حاضر شویم و به این بیندیشیم که این ماییم که باید در این آزمون پذیرفته شویم و با قبول نشدن در آن دست‌کم تجربه‌ای جدی کسب کرده‌ایم.

پیش‌تر در مقاله راه ورود به دنیای بازیگری اشاره کرده بودیم که چطور باید برای تست بازیگری آماده شوید و چه آمادگی‌هایی برای تست داشته باشید. در این مقاله به شما چند نکته مهم و کلیدی مطرح می‌کنیم تا در جلسات تست بازیگری‌ پیشرو موفق و درخشان ظاهر شوید. زمان در تست بازیگری سریع می‌گذرد. از زمانی که شما وارد اتاق می‌شوید تا زمانی که خودتان را معرفی می‌کنید و فرایند تست را پشت سر می‌گذارید شاید یک ربع تا نیم ساعت زمان ببرد اما این زمان در سر شما ده‌ها بار سریع‌تر می‌گذرد. پیش از هر چیز قبل از ورود به اتاق تست بازیگری با نفس‌های عمیق به ضربان قلب خود نظم ببخشید. بهترین راه برای کاهش تنش و استرس بی‌مورد نفس عمیق و آرام است. این کار را می‌توانید حتی پیش از ورود به اتاق تست انجام دهید تا سبک‌بال و رها به‌سوی سرنوشت خود بروید.

نگاه شما برای کیست؟

گاهی در جلسات تست بازیگری فیلمساز از دوربین استفاده می‌کند تا چهره و نوع بازی افراد را بعداً و به شکل دقیق‌تری بررسی کند. البته این خبر خوبی برای بازیگران و مصاحبه‌شوندگان است. چراکه این فرصت را دارند تا توانایی‌شان را در بازی برای دوربین به رخ کارگردان بکشند و تلویحاً شانس بیشتری داشته باشند. در جلسات تست همراه با دوربین گاهی به غیر از کارگردان یک یا چند نفر دیگر هم در اتاق حاضرند؛ بنابراین باید آماده باشید تا ‌حرکت‌ها، رفت‌و‌آمد‌ها، اشاره‌ها و حتی صدای زنگ موبایل یا مکالمه افراد مانع از کار شما نشود و هیچ اختلالی در بازی شما ایجاد نکند. آمادگی ذهنی شما برای بازی با دوربین موضوعی بدیهی و روشن است اما در عین حال نباید از وجود آن احساس شرم یا نگرانی داشته باشید.

از گرمای لنز دوربین روی صورتتان لذت ببرید که همه‌چیز برای نمایش هنر و استعداد شما محیاست. شما برای درخشش اینجایید اما هیچ‌کس جز شما این را نمی‌داند. پس بروید و در تست بازیگری این را به همه ثابت کنید. برای این کار باید سبک و رها باشید پس از ابزار خود بهره ببرید پیش از اینکه وارد اتاق شوید یک یا چند نفس عمیق بکشید و احساس کنید با هر نفس چند سانتی‌متر از زمین بلند می‌شوید. حس کنید رهایید. بدن شما ریتم نفس‌هایتان را درک و آن را در حافظه حسی خود ثبت می‌کند. پس آسوده و راحت رفتار کنید تا بدنتان هم احساس آسودگی و راحتی داشته باشد.

در تست بازیگری چابک و دقیق باشید

به‌محض ورود به اتاق با اعتماد به نفس در چشمان همه نگاه کنید و تمام چشم‌های حاضر در اتاق در دریابید. فرار از نگاه‌ها به ممکن است این‌طور به نظر برسد که شما چیزی را پنهان می‌کنید؛ مثلاً ضعف یا اعتماد به نفس پایین. پس نگاه‌ها را به سود خودتان سمت‌وسو دهید و با اقتدار و سرفرازی به آن‌ها نگاه کنید. این چشمان قرار است از نعمت حضور شما در اتاق بهره ببرند و از این روز تا مدت‌ها به‌عنوان خاطره دل‌نشین هم‌نشینی با یک ستاره یاد کنند. این نه‌تنها برای تأثیر بر دیگران بلکه برای حال و روز خودتان هم رفتاری پر از منفعت است. چشمان شما پلی مستحکم از منشأ استعداد تا منزل موفقیت و رشد است. پس هرگز فراموش نکنید که برگ برنده در اختیار شماست.

از کسی که مسئول دوربین است بپرسید که کجا را باید نگاه کنید: داخل لنز دوربین یا اطرافش را. کسی که تست می‌گیرد بنا بر تصمیمی مشخص و دقیق از شما می‌خواهد که در دوربین نگاه کنید یا فاصله‌ای در نزدیکی دوربین را زیر نظر بگیرید. این بدین دلیل است که فیلمساز می‌خواهد زاویه‌ای از بازی شما و چهره‌تان را ببیند که در ذهنش بازی شما را متصور است. در هر دو حالت تلاش کنید تا ذهنتان را از واقعیت برابرتان تغییر دهید و چیزی دیگر مانند چهره‌ای آشنا ببینید. این به شما کمک می‌کند تا بازی صادقانه‌تر و بی‌واسطه‌تری ارائه دهید.

تمرین تست بازیگری

زمان در اتاق تست سریع می‌گذرد همیشه وقت کم است. پس اگر ۶ ساعت هم در اتاق تست زمان داشته باشید هنوز خیلی برای نمایش توانتان کم دارید. توصیه می‌کنم در بازی و حتی معرفی خود چابک باشید. توجه کنید: چابک! این به معنای سرعت بیش از اندازه نیست که دال بر عجول بودن شما داشته باشد؛ بلکه این معنی را می‌دهد که به بیننده اجازه قضاوت پیش از اجرا ندهید و تلاش کنید تا ذهنش خاموش نشود. برای تشخیص سرعت معرفی و اجرایتان می‌توانید با دیگر دوستانتان تمرین کنید. زمان‌بندی و کیفیت بازی را در جلسات تست بازیگری آزمایشی که با دوستانتان انجام می‌دهید بیاموزید. برای این کار یک موبایل برای تصویربرداری و یک میز و صندلی ساده کافیست تا همه‌چیز برایتان تداعی شود.

امیدواریم با نکاتی که گفتیم برای بهترین جلسات تست بازیگری آماده شوید.

منبع: ‌Backstage

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on print
Share on email

دوره‌های آموزشی

645,000 تومان

780,000 تومان

نظر خود را بنویسید

۳۷ دیدگاه

     1. رضا گمینی نویسنده

      سلام زهرای عزیز. کارآموز البته اصظلاح شایعی توی سینما تیست. اغلب به این دوستان هنرور یا مشتاق گفته میشه.

   1. ساره مقیقمی

    خب یه نکته ای هست که باید به شما و تمام کسانی که اینجا هستن بگم!
    این یه باگ برنامه نویسیه و به طور خودمار پروفایل شما برای اون آقا نشون داده میشه و فقط و فقط توی حساب خودتون می تونید این اتفاق رو مشاهده کنید

    پاسخ دهید
  1. تو چرا از عکس من برای پروفایلت استفاده کردی؟!

   پاسخ دهید
  1. مهدی احمدی

   با یک انتخاب صحیح در برخورد و نوع نگرش و اضافه کردن چند نفس عمیق این کار بسیار ساده وشیرین خواهد بود.

   پاسخ دهید
 1. مینا امینیان

  سلام .تموم نکات خیلی مفید و بسیار آموزنده بود برای من بنده خیلی تاثیرگذار بود

  پاسخ دهید
 2. شیلا علیخانی

  سلام لطفا جواب بدید
  من ۱۸ساله هستم و در سنندج .کردستان زندگی میکنم
  رشتم تجربی هستش و به شدت علاقه دارم که در یک فیلم بازیگر باشم
  به نظر خودم اگه از من تست گرفته بشه کیس خوبی خواهم بود
  لطفا به من بگید تست بازیگری در سنندج کجاست؟در کدام حوزه هستش؟به کجا مراجعه کنم؟؟

  پاسخ دهید
  1. رضا گمینی نویسنده

   سلام شیلای عزیز. بانی‌کستر برای هنرمندایی مثل شما راه‌اندازی شده. پیشنهاد می‌کنم برای ورود به دنیای بازیگری توی سایت ما به‌طور رایگان ثبت‌نام کنی تا ما هم شمارو معرفی کنیم. حتما از خودت عکس و فیلم بذار. ثبت‌نام آنلاین هستش. بالای صفحه روی گزینه ثبت‌نام کلیک کن.

   پاسخ دهید
 3. مهدی عباسی

  سلام خسته نباشید
  ۲۳ سالمه و دیپلم تجربی دارم.علاقه به اجرا دارم حالا بازیگر تلوزیون یا تئاتر.
  خواستم توی کلاس بازیگری ثبت نام کنم که تو مقاله کلاس نوشته بودن دوتا مصاحبه صورت میگیره یکیش سنجش سواد و اونیکی تست بازیگری
  اگه اینارو بلد بودم که کلاس نمیرفتم میخواستم بپرسم قبل از کلاس بازیگری باید دنشگاه برم یا با همین موقعیتی که دارم‌میتونم مستقیم کلاس ثبت نام کنم برم.
  لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  اگر کسی تو این مورد تجربه داشت لطف کنه بهم پیام بده من حضوری خدمتش برسم و ازشون اطلاعات کسب کنم
  ۰۹۳۹۲۰۰۳۵۵۹ مهدی عباسی

  پاسخ دهید
 4. من خیلی ها رو دیدم که عکس پروفایلشون رو کسای دیگه گذاشتن رو پروفایلشون. این سایت باید امنیت داشته باشه که همچین اتفاقایی نیفته. الان من عکس خودم رو، رو پروفایل ی خانم ب اسم تارا دیدم. نمیشه جلوگیری کرد ازین اتفاق؟

  پاسخ دهید
  1. بانی‌کستر

   سلام مرجان
   این یه مشکل فنی از طرف سایت ما هست که به زودی حل میشه و فقط خوده شما داری اینطوری میبینی. اشخاص دیگه به این شکل نمی بینند.

   پاسخ دهید

هدف سایت بانی کستر آموزش و معرفی هنرمندان سینما و تئاتر از سراسر ایران هست. اگر هنرمندی میتونی برای آموزش و معرفی خودت رایگان پروفایل بسازی و اگر تولید کننده هستی میتونی رایگان فراخوانت رو منتشر کنی. 

مجوز نماد اعتماد الکترونیکی

© تمام حقوق این سایت متعلق به بانی‌کستر است. 

طراحی و توسعه با ❤️ توسط تیم بانی‌کستر